Trudno jest określić, czy jesteś w nieszczęśliwym związku, czy nie. Istnieją jednak pewne oznaki, które mogą pomóc Ci zorientować się, czy twój związek zmierza we właściwym kierunku, czy też nadszedł czas na pożegnanie.
Jeśli uważasz, że Twój związek wymaga poprawy, najlepiej podjąć proaktywne kroki i naprawić go, zanim wystąpią jakiekolwiek poważne szkody. Ale skąd możesz wiedzieć, czy jesteś w nieszczęśliwym związku? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o niektórych sygnałach, które powiedzą Ci, czy iskra między tobą a twoim partnerem słabnie.
Nie cieszysz się już towarzystwem swojego partnera
Jeśli zawsze szukasz towarzystwa ludzi, a nie partnera, to oznaka niezadowolenia z Twojego związku. Na przykład Ty lub Twój partner wolicie spędzać czas z przyjaciółmi zamiast spędzać ze sobą czas, to wyraźnie pokazuje coś niedobrego. Większość nieszczęśliwych partnerów uważa za interesujące spędzanie więcej czasu z przyjaciółmi, co tworzy przepaść między samymi partnerami.
Twój partner zaczyna cię ignorować
Za każdym razem, gdy zaczynasz akceptować plany swojego partnera, nawet jeśli on nie angażuje Cię wystarczająco w swoje życie, to zły znak. Nieszczęśliwa para rzadko próbuje się połączyć lub te próby są bardzo nieliczne.
Przestajesz się kłócić
Zdajesz sobie sprawę, że jesteś niezadowolony ze związku, gdy brakuje w nim komunikacji, braku zaangażowania i jest kwaśno jeśli chodzi o atmosferę. Skutki braku komunikacji obejmują eskalację konfliktów, negatywne perspektywy ze strony partnera. Może również wystąpić rozłąka, uczucie porzucenia, samotności, zmniejszona intymność i trudności w osiąganiu celów. Poświęcenie czasu na zastanowienie się nad stanem więzi może pomóc w ustaleniu, czy konieczne jest wprowadzenie pewnych zmian, aby poprawić swój związek.
Przestajesz doceniać
Niezadowoleni partnerzy krytykują się lub umniejszają, zamiast doceniać swoje wysiłki. Jeśli Twój partner nie dostrzega Twojej wartości w związku, oznacza to, że coś jest nie w porządku. Jeśli zauważysz, że robisz dobrze, a Twój partner tego nie przyznaje, coś jest nie tak.
Koncentracja na “ja”, a nie “my”
Ludzie często stają się defensywni, gdy nie są szczęśliwi w związku. Bycie defensywnym w związku blokuje jedność i współczucie, izolując was od siebie. Oznacza to, że twój partner skupia się na „ja” zamiast na „my”. Najbardziej niebezpiecznym i toksycznym aspektem związku jest defensywność, która prowadzi do negatywności. Defensywność to automatyczna reakcja po poczuciu się niesprawiedliwie atakowanym lub krytykowanym. Jeśli jednak twój partner zawsze broni się przed drobną krytyką, oznacza to, że twoje uczucia nie są dla niego ważne. Nieszczęśliwy partner zawsze będzie ignorował twoje pragnienia i uczucia.
Twój partner staje się agresywny
Nieszczęśliwi partnerzy mają tendencję do koncentrowania się na swoich temperamentach, które pojawiają się po pewnym czasie w związku. Na przykład rozwijają cykliczne argumenty, które nigdy nie są rozwiązane. Niektóre z tych negatywnych temperamentów obejmują kłótnie o pieniądze, prace domowe, a nawet fizyczne kłótnie. Zamiast skupiać się na sytuacji i rozwiązaniu problemu, zawsze spierają się o fakty stojące za konfliktem.
Nie doceniasz już uwagi, jaką poświęca ci Twój partner
Kiedy widzisz swojego partnera jako kogoś, kto Cię demotywuje, zamiast doceniać go za wszystko, co dla ciebie robi, jest to również wskazówka, że coś jest nie tak z twoim związkiem.
Zaczynasz myśleć o swoim ex
Kiedy jesteś nieszczęśliwy, twój mózg tworzy nowy punkt odniesienia dla odczuwania szczęścia. Zaczynasz porównywać swoją obecną sytuację z tym, jak czułeś czy czułaś się ze swoim byłym partnerem. Twój mózg tworzy nową pamięć, która szczegółowo opisuje, czym jest szczęście pod nieobecność twojego obecnego partnera. Gdy tak się stanie, nie jest trudno wiedzieć, że jesteś niezadowolony ze swojego związku.
Wniosek
Bycie w związku może być jedną z najwspanialszych rzeczy w życiu. Daje ci kogoś, z kim możesz dzielić się swoimi nadziejami i marzeniami. Ale kiedy ta osoba stanie się ważną częścią Twojego życia, może to również odbić się na twoim zdrowiu psychicznym, ponieważ relacje nie zawsze są łatwe. Relacje mają swoje wyjątkowe wzloty i upadki. Oczywiście wszyscy przechodzimy przez jakąś walkę w tym czy innym momencie. Ważna jest umiejętność rozpoznania, czy związek może przezwyciężyć te uczucia, czy też nadszedł czas, aby iść dalej samemu.